Home | KQNK Sports | Kansas 4A-1A Sub-State Basketball Brackets

Kansas 4A-1A Sub-State Basketball Brackets

THIS STORY IS FROM 2011 – PLEASE VISIT KQNK.COM FOR THE LATEST STORY

CLASS 4A SUB-STATES
(February 28-March 5)

Augusta
Augusta, Buhler, El Dorado, Haven, Hesston, Maize-South, Towanda-Circle, Wichita-Trinity Academy

Cheney
Andale, Cheney, Clearwater, Kingman, Mulvane, Rose Hill, Wellington, Winfield

Clay Center
Abilene, Chapman, Clay Center-Clay Center Community, Concordia, Hiawatha, Holton, Hoyt- Royal Valley, Wamego

Colby @ Colby Community Building
Colby, Hugoton, Lindsborg-Smoky Valley, Nickerson, Pratt*, Pratt/Stafford** Russell, Salina-St. John’s Military*, Ulysses

Kansas City-Piper
Atchison, Basehor-Basehor-Linwood, Bonner Springs, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Meriden-Jefferson West, Tonganoxie

Paola
Fort Scott, Garnett-Anderson County, Iola, LaCygne-Prairie View, Louisburg, Osawatomie, Ottawa, Paola

Parsons
Altamont-Labette County, Baxter Springs, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, Columbus, Girard, Independence, Parsons

Spring Hill
Baldwin, Carbondale-Santa Fe Trail, DeSoto, Eudora, Lenexa-St. James Academy, Perry-Perry-Lecompton, Spring Hill, Topeka-Hayden

CLASS 3A SUB-STATES
(February 28-March 5)

Burlington
Arma-Northeast, Burlington, Frontenac, Pomona-West Franklin, Prairie Village-Kansas City Christian, Richmond-Central Heights, Uniontown, Wellsville

Council Grove
Council Grove, Eureka, Leon-Bluestem, Osage City, Rossville, St. Marys, Silver Lake, St. George-Rock Creek

Garden Plain
Anthony-Anthony-Harper-Chaparral, Belle Plaine, Conway Springs, Douglass, Garden Plain, Medicine Lodge, Wichita-Collegiate, Wichita-The Independent School

Halstead
Halstead, Hillsboro, Hutchinson-Trinity, Lyons, Marion, Sedgwick, Sterling, Whitewater-Remington

Larned
Goodland, Hays-Thomas More Prep-Marian, Hoisington, Holcomb, Kismet-Southwestern Heights, Lakin, Larned, Scott City

Marysville
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Horton, Marysville, McLouth, Sabetha, Winchester-Jefferson County North

Neodesha
Caney-Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Erie, Fredonia, Galena, Neodesha, Riverton

Smith Center
Beloit, Ellsworth, Gypsum-Southeast of Saline, Minneapolis, Norton-Norton Community, Phillipsburg, Riley-Riley County, Smith Center

CLASS 2A SUB-STATES
(February 28-March 5)

Greensburg-Kiowa County
Cimarron, Elkhart, Greensburg-Kiowa County, Johnson-Stanton County, Kinsley, Meade, Sublette, Syracuse

Inman
Canton-Canton-Galva, Elbing-Berean Academy, Ellinwood, Herington, Inman, Moundridge, Peabody-Peabody-Burns, Pratt-Skyline

Mankato-Rock Hills
Brookville-Ell Saline, Ellis, LaCrosse, Lincoln, Mankato-Rock Hills, Osborne, Plainville, Salina-Sacred Heart

Mound City-Jayhawk Linn
Allen-Northern Heights, Burlingame, Cottonwood Falls-Chase County, Eskridge-Mission Valley, Lyndon, Madison/Hamilton, Moran-Marmaton Valley, Mound City-Jayhawk Linn

Oberlin-Decatur Community
Atwood-Rawlins County, Hill City, Leoti-Wichita County, Ness City, Oakley, Oberlin-Decatur Community, St. Francis, WaKeeney-Trego Community

Sedan
Burden-Central, Howard-West Elk, Humboldt, Oswego, Oxford, Pittsburg-St. Mary’s Colgan, Sedan, Yates Center

Valley Falls
Highland-Doniphan West, Holton-Jackson Heights, Leavenworth-Immaculata, Oskaloosa, Seneca-Nemaha Valley, Shawnee-Maranatha Academy, Troy, Valley Falls, Wathena

Washington-Washington County
Alma-Wabaunsee, Belleville-Republic County, Bennington, Blue Rapids-Valley Heights, Onaga, Solomon, Wakefield, Washington-Washington County

CLASS 1A – DIV. I SUB-STATES
(February 28-March 5)

Baileyville-B&B
Baileyville-B&B, Clyde-Clifton-Clyde, Hanover, Southern Cloud (Glasco/Miltonvale), Randolph-Blue Valley, Scandia-Pike Valley

Burrton
Burrton, Claflin, Goessel, Little River, Lost Springs-Centre, Pretty Prairie

Jetmore-Hodgeman County
Rolla, Satanta, Jetmore-Hodgeman County, Deerfield, Minneola, Montezuma-South Gray

Lebo
Centralia, Lawrence-Bishop Seabury Academy*, Lebo, Melvern-Marais des Cygnes Valley, Waverly, White City

LeRoy-Southern Coffey County @ Iola
Colony-Crest, Hartford, LeRoy-Southern Coffey County, Olpe, Pleasanton, St. Paul

Rosalia-Flinthills
Chetopa, Dexter/Cedar Vale, Rosalia-Flinthills, South Haven, Udall

St. John-Hudson
Ashland, Coldwater-South Central, Langdon-Fairfield, Macksville, St. John-St. John-Hudson, Spearville

Sylvan Grove-Sylvan Lucas Unified
Downs-Lakeside, Hoxie, Quinter, Stockton, Sylvan Lucas Unified, Victoria

CLASS 1A – DIV. II SUB-STATES
(February 28-March 5)

Beloit-St. Johns @ Beloit High School
Beloit-St. Johns/Tipton, Frankfort, Junction City-St. Xavier, Kensington-Thunder Ridge, Linn, Tescott

Dighton
Dighton, Grainfield-Wheatland-Grinnell, Healy, Sharon Springs-Wallace County, Tribune-Greeley County, Weskan

Elwood
Axtell, Bern, Elwood, Olathe-Kansas School for the Deaf, Powhattan-Kickapoo Nation*, Wetmore

Emporia-Recreation @ White Auditorium
Buffalo-Altoona Midway, Hope, Hutchinson-Central Christian, Longton-Elk Valley, McPherson-Elyria Christian

Hays-Felten Middle School
Bushton-Quivira Heights, Chase, Natoma, Otis-Otis-Bison, Ransom-Western Plains, Wilson

Moscow
Bucklin, Fowler, Ingalls, Moscow, Rozel-Pawnee Heights, Stafford*

Norwich
Argonia, Attica, Caldwell, Cunningham, Kiowa-South Barber, Norwich

Palco
Almena-Northern Valley, Bird City-Cheylin, Brewster/Winona-Tri Plains, Logan, Palco, Rexford-Golden Plains