Home | Tag Archives: high school (page 2)

Tag Archives: high school

Nebraska state high school wrestling championship finals results Class B

kqnk-300x150-default

B106 1st Place Match – Max Hughes (Syracuse) 40-3 won in sudden victory – 1 over Van Schmidt (Omaha Skutt Catholic) 39-7 (SV-1 4-2) B113 1st Place Match – Korbin Meink (Omaha Skutt Catholic) 42-2 won by decision over Riley Berg (West Point-Beemer) 22-2 (Dec 5-4) B120 1st Place Match – Keegan Hessler (Scottsbluff) 43-6 […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship finals results Class C

kqnk-300x150-default

C106 1st Place Match – Jordan Kelber (Valentine) 33-6 won by decision over Levi Bridgewater (Auburn) 26-4 (Dec 12-8) C113 1st Place Match – Christian Miller (Plainview) 38-1 won by decision over Devon Spatz (East Butler) 41-3 (Dec 9-3) C120 1st Place Match – Wyatt Phillips (David City) 43-1 won by decision over Jason Hansen […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship finals results Class D

kqnk-300x150-default

D106 1st Place Match – Hadley McDaniel (Weeping Water) 45-6 won by decision over Barrett Stickelman (North Platte St. Patrick`s) 42-2 (Dec 9-7) D113 1st Place Match – Cameron Riggs (North Platte St. Patrick`s) 44-0 won by major decision over Tommy Nelson (Oakland-Craig) 37-6 (MD 10-0) D120 1st Place Match – Garret Zimmerer (Creighton) 39-5 […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship finals results Class A

kqnk-300x150-default

A106 1st Place Match – Connor Laux (Hastings) 42-1 won by decision over Nate Morris (Papillion-LaVista South) 34-3 (Dec 9-4) A113 1st Place Match – Jake Stogdill (Millard North) 41-2 won by decision over Kobe Paczosa (Columbus) 34-5 (Dec 1-0) A120 1st Place Match – John Feeney (Omaha Northwest) 8-0 won by decision over Aidan […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship 3rd and 5th place results Class D

kqnk-300x150-default

D106 3rd Place Match – Trace Baasch (Amherst) 35-6 won by decision over Alejandro Martinez (Elkhorn Valley) 29-8 (Dec 5-0) 5th Place Match – Ryan Patrick (Sutherland) 22-15 won by fall over Dylan Swenson (Oakland-Craig) 22-18 (Fall 2:56) D113 3rd Place Match – Devan Breuer (Neligh-Oakdale) 38-11 won by decision over Spencer Wichmann (Palmer) 26-13 […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship 3rd and 5th place results Class C

kqnk-300x150-default

C106 3rd Place Match – Eric Pacheco (Kearney Catholic) 37-3 won by decision over Tyler Cunningham (St. Paul) 27-4 (Dec 10-4) 5th Place Match – Bronc Temple (Ainsworth) 20-8 won by fall over Kadin Davis (Wilber-Clatonia) 26-13 (Fall 1:00) C113 3rd Place Match – Austin Olson (Minden) 26-5 won by decision over Jackson Bates (Wilber-Clatonia) […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship 3rd and 5th place results Class B

kqnk-300x150-default

B106 3rd Place Match – Andrew Nielsen (Plattsmouth) 41-3 won by fall over Jorgen Johnson (Alliance) 35-11 (Fall 1:55) 5th Place Match – Devin DeLancey (Bennington) 31-10 won by decision over Trevor Fauver (Gretna) 31-21 (Dec 3-1) B113 3rd Place Match – Preston Jurgens (Beatrice) 36-4 won by decision over Clayton Glendy (Broken Bow) 36-8 […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship semifinal results Class D

kqnk-300x150-default

D106 Semifinal – Hadley McDaniel (Weeping Water) 44-6 won by decision over Alejandro Martinez (Elkhorn Valley) 28-7 (Dec 2-0) Semifinal – Barrett Stickelman (North Platte St. Patrick`s) 42-1 won by decision over Trace Baasch (Amherst) 33-6 (Dec 5-4) Cons. Round 3 – Dylan Swenson (Oakland-Craig) 22-16 won by decision over Joshua Ibach (Central Valley) 27-20 […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship semifinal results Class C

kqnk-300x150-default

C106 Semifinal – Levi Bridgewater (Auburn) 26-3 won by decision over Eric Pacheco (Kearney Catholic) 35-3 (Dec 5-0) Semifinal – Jordan Kelber (Valentine) 32-6 won by decision over Tyler Cunningham (St. Paul) 26-3 (Dec 13-7) Cons. Round 3 – Bronc Temple (Ainsworth) 19-7 won by decision over Dalton Bohac (East Butler) 36-10 (Dec 3-2) Cons. […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship semifinal results Class B

kqnk-300x150-default

B106 Semifinal – Van Schmidt (Omaha Skutt Catholic) 39-6 won by decision over Andrew Nielsen (Plattsmouth) 39-3 (Dec 7-6) Semifinal – Max Hughes (Syracuse) 39-3 won by decision over Jorgen Johnson (Alliance) 34-10 (Dec 8-2) Cons. Round 3 – Trevor Fauver (Gretna) 31-19 won by decision over Walker Moore (Blair) 33-14 (Dec 4-3) Cons. Round […]

Read More »

Nebraska state high school wrestling championship semifinal results Class A

kqnk-300x150-default

Semis & 3rd WB (16 Man) A106 Semifinal – Connor Laux (Hastings) 41-1 won by fall over Adam Kinnaman (Lincoln Southeast) 36-6 (Fall 0:44) Semifinal – Nate Morris (Papillion-LaVista South) 34-2 won by decision over Joey Harrison (Omaha Burke) 44-6 (Dec 7-4) Cons. Round 3 – Eron Haynes (Omaha Central) 30-6 won by fall over […]

Read More »

Six incoming Huskers on the 2015 Shrine Bowl roster

kqnk-300x150-default

Husker recruits Michael Decker of Omaha North and Daishon Neal of Omaha Central are the two main players in this summer’s 57th annual Nebraska Shrine Bowl.  In addition four husker walk-ons will play.  They include: Wyatt Mazour – Boone Central (Nebraska walk-on) Conor Young – Cozad (Nebraska walk-on) Noah Johnson – Sutton (Nebraska walk-on) Fyn Anderson – Lincoln Southeast (Nebraska walk-on) […]

Read More »

Girls basketball scores from 2/17/15

kqnk-300x150-default

Adams Central 51, St. Paul 43 Ainsworth 61, Broken Bow 34 Archbishop Bergan 49, Omaha Brownell-Talbot 29 Arthur County 45, Hyannis 36 Auburn 49, Syracuse 33 Axtell 49, Overton 39 BDS 52, McCool Junction 24 Bertrand 65, Alma 35 Bishop Neumann 67, Ashland-Greenwood 29 Blue Hill 69, Harvard 23 Brady 53, Medicine Valley 28 CWC […]

Read More »

Boys basketball scores from 2/17/15

kqnk-300x150-default

Ainsworth 92, Anselmo-Merna 52 Arlington 61, Aquinas Catholic 45 Bennington 60, Ralston 43 Bishop Neumann 52, Ashland-Greenwood 40 Boys Town 74, Plattsmouth 70 (1OT) Grand Island 69, Hastings 42 Gretna 57, Omaha Skutt Catholic 52 (1OT) Millard West 60, Papillion-LaVista 44 Morrill 79, Glendo, WY 65 (1OT) Nebraska City 61, Omaha Gross Catholic 48 Omaha […]

Read More »